T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2020 YILI AŞI ÜRETİMİNDE REKOR KIRILAN BİR YIL OLDU

Yayın Tarihi : 4.1.2021


Şap Enstitüsü Müdürlüğü olarak; 2020 yılı içerisinde COVID-19 salgını nedeni ile sıkıntıların yaşandığı bu dönemde birçok sektörde güçlükler yaşanırken, aldığımız önlem ve tedbirlerle dönüşümlü mesai olmasına rağmen personelimizin fedakarca çalışmasıyla durmaksızın aşı üretmeye devam ettik. Çiftliklerimize yüksek koruma sağlayan şap aşılarını zamanında ulaştırmayı sağladık, sağlamaya da devam ediyoruz.

Bununla birlikte pandemi döneminde, ülkemizde şap aşısı üretiminde tüm zamanların rekorunu kırdık. Yukarıdaki grafikten de anlaşılacağı üzere, en fazla üretim yaptığımız bir önceki yıl olan 2019 yılından, 20 milyon monovalan doz  artışla, 2020 yılında 168 milyon doza ulaşılarak rekor kırılmıştır. Ülke ihtiyacının fazlası olarak üretilen şap aşısı, kardeş ülke Azerbaycan Cumhuriyeti’ne ihraç edilmiştir.

Daha yüksek potense(Güce) sahip aşılar sayesinde şap hastalığı mihrak sayısı 1700'lerden 125'e inerek hastalık kontrol altına alınabilmiştir. Ürettiğimiz aşının başarıya ulaşmasını sağlayan, sahada yıllardır çok zor şartlar altında emek vererek aşıyı uygulayan personelimizi ve aşılamaya önem veren tüm üreticilerimizi kutluyor, hepsine teşekkürü borç biliyoruz.