T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

‘’Şap Hastalığı Tam Zamanlı Saha Tatbikat ve Salgın Yönetimi Eğitimi’’ Konya'da Düzenlenmiştir.

Yayın Tarihi : 19.10.2015

​''Şap Hastalığı Tam Zamanlı Saha Tatbikat ve Salgın Yönetimi Eğitimi'' 12-16 Ekim 2015 tarihinde Konya Hilton Garden Inn Otel’de düzenlenmiştir.

Çevre illerden ilgili şube müdürleri, ilçe müdürleri ve  veteriner hekimler olmak üzere 100 kişinin katıldığı  eğitim toplantısının açılışına Konya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin BAYDAR, Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Karantina Daire Başkanı Dr. Özhan TÜRKYILMAZ, Şap Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Veli GÜLYAZ, Konya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Akın YAŞAR  ile Bakanlık temsilcileri katılmıştır.
Kürsüye ilk gelen İl Müdürümüz Seyfettin Baydar; İlimizin bu tür büyük çaplı organizasyonlara ev sahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getirmiştir. Tarih boyunca bu şehrin misafirperverliğiyle ün yapmış bir kültür merkezi olduğunu söyledikten sonra; "Şap hem hayvan sağlığını, hem de hayvansal ürünleri olumsuz etkileyen ve çok ağır ekonomik kayıplara sebep olan önemli bir hastalıktır. Bu amansız hastalıkla canla başla mücadele eden bakanlığımız ve teşkilatımızın mücadele azmi, gayreti ve elde ettiği başarı takdire şayandır. Şap Hastalığıyla tam zamanlı tatbikat eğitiminin, hayvancılığın başkenti ilimizde yapılmasını önemsiyoruz. Bitkisel ve hayvansal üretimiyle, tarım ve sanayi entegrasyonuyla, sektörel gelişimiyle çok hızlı büyüyen bir devdir Konya. Gıdanın temelini oluşturan un, şeker ve yağın üretimi, ayrıca et süt ve yumurta üretimiyle ülkenin bir numarasıyız biz. Bu muazzam organizmanın gelişimini sürdürmesi halinde inanıyorum Türkiye hiçbir zaman aç kalmaz. Bu alanlara dokunuşumuz, gayretimiz bizi bu noktalara taşımıştır. Eğitimin ülkemize, üreticimize hayırlı sonuçlar getirmesi dileğiyle saygılar sunuyorum" demiştir.
Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü, Hayvan Sağlığı ve Karantina Daire Başkanı Dr Özhan Türkyılmaz da yaptığı konuşmada; acil eylem planı kapsamında yapılan bu eğitimin çok önemli olduğunu söyleyerek Şap Hastalığının ülkemizdeki tarihi seyrini anlattı. Şu an 102 ülkede seyreden bu hastalıkla mücadelenin 70'li yıllarda Şap Enstitüsüyle hız kazandığını, hastalıktan ari bölgelerimizi genişleterek tüm Türkiye'de bu başarıyı elde etmek için yoğun çaba sarf ettiklerini, sınır tanımayan bu hastalığı tam olarak kontrol altına alıp eradike edebilir isek işte o zaman hedefe varmış olacağız demiştir.

Enstitümüz çalışanlarından Kontrol Bölüm Başkanı Dr. Can ÇOKÇALIŞKAN, Uzman Veteriner Hekim Abdülnaci BULUT ve Dr. İbrahim HANCI biyogüvenlik,  ​teşhis metodları, numune alma/gönderme, epidemiyoloji, mihrak araştırma, mücadele yöntemleri vb. konularda sunumlar yapmıştır.

Meram'a bağlı Karaağaç Mahallesinde salgın yönetimi tatbikatı yapılarak 16 Ekim 2015 tarihinde eğitim tamamlanmıştır.

Eğitim boyunca yardımlarını esirgemeyen ve oldukça misafirperver davranan Konya Tarım İl Müdürlüğü çalışanlarına çok teşekkür ederiz.