T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Enstitümüz Mycoplasma Referans Teşhis Laboratuvarı ile Izsam Laboratuvarı Arasındaki CBPP Twinning Projesinin Sertifikası Enstitümüze Ulaşmıştır

Yayın Tarihi : 5.12.2018

           Enstitümüz, Mycoplasma Referans Teşhis Laboratuvarı ile Istituto Zooprofilattico Sperimentale dell'Abruzzo e del Molise Enstitüsü OIE Referans Laboratuvarı arasında 01 Haziran  2015 tarihinde imzalanan  ''Bulaşıcı Sığır Pleuro Pneumonisi (CBPP) OIE Eşleştirme Projesi'' 7-9 Eylül 2015 tarihleri arasında Teramo/ İtalya'da başlatılmıştır. Proje kapsamında OIE Referans Laboratuvarı uzmanlarından eğitimler alınmış, laboratuvar alt yapısı güçlendirilmiş, Ulusal Referans Enstitü olarak diğer bölge Enstitülere eğitimler verilmiş ve sunduğumuz hizmetler uluslararası standartlara çıkarılmıştır.

6 Temmuz 2017 tarihinde Enstitümüzde gerçekleşen kapanış toplantısına proje çalışanları, OIE Laboratuvarları Twinnig sorumlusu Gounalan PAVADE, 7 ülkeden konu uzmanları, 6 bölge enstitü konu sorumlular,  Connecticut Üniversitesi Öğretim Görevlisi Edan TULMAN ve Genel Müdür Yardımcımız Doç. Dr. Veli GÜLYAZ katılınmış ve bölge ülkelerle bilgi alışverişinde bulunulmuştur.

Mycoplasma Referans Teşhis Laboratuvarı hizmetlerinin uluslararası standartlara uyumunun sağlanması ve nihai olarak OIE Referans Laboratuvarı statüsünün kazanılması hedefiyle yola çıkılan bu süreç başarı ile tamamlanmış ve OIE Genel Direktörü Dr. Monique ELOIT tarafından projenin başarı ile tamamlandığına dair sertifika enstitümüze göndermiştir.