T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Yaban Hayatı Birimimiz "Batı Asya'da yarasa kaynaklı zoonoz hastalıkların araştırılması projesi" arazisi çalışmalarına katılım sağladı.

Yayın Tarihi : 17.9.2020

Günümüzdeki COVID-19 pandemisinde de görüldüğü üzere yaban hayatı kaynaklı hastalıklar tüm canlıları tehdit etmektedir. Enstitü Müdürlüğümüz bünyesinde faaliyet gösteren Yaban Hayatı Birimi bu konular hakkında araştırmalar yürütmektedir. Yaban hayatından insanlara geçebilecek (zoonoz) hastalıklar üstüne çalışmalarını yoğunlaştıran Yaban Hayatı Birimimiz yaban hayatında yürütülen çalışmalara destek vermektedir.

Boğaziçi Üniversitesi ve Eco-Health Alliance tarafından yürütülen Batı Asya’da yarasalardaki koronavirüs taramasını da yapılmasını amaçlayan    "Understanding the Risk of Bat-Borne Zoonotic Disease Emergence in Western Asia (Batı    Asya'da yarasa kaynaklı zoonoz hastalıkların araştırılması)"    projesinin  15-25 Ağustos 2020 tarihleri arasında Burdur ve Antalya’da gerçekleştirilen saha çalışmalarına Enstitü Müdürlüğümüz Yaban Hayatı Birimin’den Dr. Sabri Hacıoğlu ve Dr. Erdem Danyer katılmıştır.  

Her yıl düzenli olarak örneklenen yarasalarda yapılacak araştırmalar ile taşıdıkları zoonoz hastalıkların ortaya çıkartılması amaçlanmaktadır. 

Bakanlığımız adına Enstitü Müdürlüğümüz bünyesinde faaliyet gösteren Yaban Hayatı Birimi bu çalışmalara katkı vermeye devam edecektir.